
Vážení zájemci, vážení potomci vysídlených osob a navrátilci,
první transporty ze Slezska se uskutečnily před 80 lety. K připomenutí této historické události se 13. září 2025 v Nejdku (Česká republika) uskuteční vzpomínková akce na návrat do země otců a odhalení pomníku.
S nápadem na projekt památníku přišel Günter Mally během „GrätzerTreff“ v roce 2024. Podobně jako u stávajících pomníků v Petersgrätz a Friedrichsgrätz, které připomínají práci a život našich rodičů, prarodičů a předků, by bylo vhodné také ocenit přijet a žít v „zemi otců a matek“.
Touto akcí bychom chtěli viditelně vzpomenout na přijetí a péči o vysídlené osoby po roce 1945, ale i na nucenou emigraci „nekatolických“ obyvatel Čech a Moravy v době protireformace v r. 18. století.
V návaznosti na nápad bylo v říjnu 2024 dohodnuto setkání se zástupci města Nejdek. /Günter Mally (iniciátor), Georg Mundil (koordinátor), Dr. Pavel Andrš (historik města Nejdek a předseda spolku „Jde o Nejdek“ (JoN)), Werner Mally (sochař), farář Radek Matuška, Jiří Jendele (správce evangelické farnosti Nejdek), paní Pavlina Schwarzová , místostarosta města Nejdek/
Projednávaný projekt byl přijat velmi kladně. Přítomní projevili ochotu poskytnout aktivní doprovod a podporu.
Plánovaný program:
📍 Lokalita: Centrální zelená plocha v Nejdku
📅 Datum: sobota 13. září 2025
⏰ Začátek: v 11:00 – obřad venku u pomníku, následuje slavnost
V plánu jsou:
🔹 Odhalení pamětní plastiky
🔹 Pozdravy a vzpominky
🔹 Přednáška českého historika Dr. Pavla Andrše o historické klasifikaci událostí
🔹 Společná setkání a výměnné pobyty v kulturním centru města Nejdek
Vaše vzpomínky jsou žádané!
Rádi bychom do akce aktivně zapojili současné pamětníky a potomky. Podělte se s námi o své vzpomínky a pošlete nám své příspěvky. Aby bylo zajištěno, že se co nejvíce lidí vyjádří, příspěvky by neměly přesáhnout 4 minuty.
Aktuální stav
realizace/financování
Projekt podporuje „Förderverein Petersgrätz, e.V“, zastoupený historikem a předsedou spolku Dr. Daniel Franzkowski a Hannelore Zanke vyjádřili svůj benevolentní a podporující souhlas. Společně s Dr. Pavel Andrš podá žádost o spolufinancování na Česko-německý kulturní fond v Praze. Předpokládané celkové náklady budou přibližně 16 000 EUR. S vděčností jsme zaznamenali, že se umělec vzdal honoráře.
Zbývající finance budou získány prostřednictvím fundraisingu. Jakmile bude zajištěno částečné financování (až 50 %) Česko-německým kulturním fondem v Praze, požádáme v dalším dopise o pomoc se zbývajícím financováním projektu. V případě potřeby lze darovat. lze odečíst jako zvláštní výdaje v přiznání k dani z příjmů.
Pro lepší plánování prosíme o rychlé deklarování Vaší zamýšlené účasti na vzpomínkové akci v Nejdku (CZ) Oficiální pozvánka s podrobným programem a detaily darovacího účtu s žádostí o finanční podporu budou následovat později.
_______________________________________________________________________________
Pro lepší plánování vás žádáme o včasnou registraci. Oficiální pozvánka s podrobným programem bude následovat později.
📩 Kontakt pro registraci a příspěvky:
📍 Günter Mally, Guntherstraße 21, 90530 Wendelstein
📞 Tel.: 09129-8659
📧 E-mail: ramawe@t-online.de
📍 Georg Mundil, In der Gartel 24-26, 63517 Rodenbach
📞 Tel.: 017641781927
📧 E-mail: georgmundil@web.de
Prosíme o předání této informace a případně o včasnou rezervaci ubytování.
s pozdravem
Günter Mally a Georg Mundil
(Jménem všech spoluorganizátoru)
Na pomniku (Sochar Werner Mally) jsou připojeny tyto texty:
Tschechisch
Exulanti, kteří byli v 18. století vyhnáni pro svou víru z Čech a Moravy, byli přijati v pruském Slezsku, odtud přišli i do Polska, na Volyň a Ukrajinu. Následky II. světové války jejich potomky z nových domovů vyhnaly. Část z nich se vrátila do země svých předků. Na Nejdecko přišli první potomci exulantů v listopadu 1945. Po 80 letech vděčně vzpomínaji.
(Kompletní historický vývoj lze na tabuli popsat pomocí QR kódu.)
Deutsch
Im 18. Jahrhundert wurden Menschen wegen ihres Glaubens aus Böhmen und Mähren vertrieben. Diese Exulanten wurden im preußischen Teil Schlesiens aufgenommen. Von dort ließen sie sich auch in Gebieten im heutigen Polen, Wolhynien und in der Ukraine nieder. Die Folgen des 2. Weltkriegs vertrieben ihre Nachkommen wieder. Ein Teil von ihnen kehrte wieder In das Land ihrer Vorfahren zurück. Die ersten Nachkommen der Exulanten kamen im November 1945 in Neudek an. Zum 80. Jahrestag gedenken wir der Rückkehr in die Heimat der Vorfahren mit Dankbarkeit.
(Die komplette geschichtliche Entwicklung kann per QR Code auf der Tafel beschrieben werden)
Poblíž společnosti Witte má být ten pomník postaven. Před "Novou školou"