"Obnovené zřízení zemské", zemská oktrojovaná ústava vydaná 10. května 1627, znamenala konec nadějí českých evangelíků na svobodu svědomí v zemích Koruny české. Její ustanovení se udržela až do roku 1848!
Pro mnohé se stal jediným východiskem exil. Do něj odchází také Jan Amos Komenský s řadou dalších členů Jednoty bratrské. Na cestě do Lešna překročili hranice vlasti 4. února 1628 v Černé Vodě u Žacléře.
V roce 1970 byl na tomto památném místě zřízen skromný památník s reliéfem Komenského od Ladislava Zívra. A protože tu byly vysazeny růže z Růžového paloučku u Litomyšle a Lidic, začalo se místu také říkat Růžový palouček.
V roce 2018 přistoupilo město Žacléř k rozsáhlé úpravě místa a podle návrhu akademické sochařky Pauliny Skavové tu byl vytvořen areál odkazující na Komenského „Labyrint světa a Ráj srdce“.
Tehdy vznikla ve spolku Exulant myšlenka, že by bylo dobré na tomto památném místě připomenout i potomky pobělohorských exulantů pro víru, kteří se ve 20. století do „země otců“ vrátili.
Po jednáních s Městem Žacléř a s autorkou památníku Paulinou Skavovou bylo nalezeno řešení ideově i vzhledově areálu odpovídající. Jde o bronzovou desku, která je výše zobrazená.
Cena pamětní desky je 60 400,- Kč, Město Žacléř na její pořízení darovalo 20 000,- Kč, předpokládáme že zbytek ceny bude uhrazen ze sbírky, kterou na tento účel vyhlašujeme. Prosíme, abyste na číslo účtu Exulanta 209898309/0800 přispěli, pokud můžete.
Slavnostní odhalení pamětní desky na Růžovém paloučku u Žacléře se bude konat 17. května 2025 ve 13,00 hodin. Zveme všechny členy a příznivce k účasti.
Pokud byste měli problém se na místo dostat, chceme zajistit dopravu z nádraží v Pardubicích do Žacléře a zpět. Máte-li zájem o tento způsob dopravy dejte nám, prosíme, vědět na adresu exulant@evangnet.cz, abychom se mohli rozhodnout, zda autobus objednávat.
Myslíme si, že je naší povinností, aby na tomto památném místě byly připomenuty i těžké životy našich rodičů a prarodičů.